Home » Personal Finance » save money now » 7 tips for foodshopping in Israel

7 tips for foodshopping in Israel

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 135 other followers

legal warning

legal warning: I am not a certified accountant, nor financial adviser. The information here should not be understood legally as financial advice. If you believe anything on this site is in error, please contact me. I am always open to corrections, new ideas, and new opinions... I am a certified insurance agent and am in the process of converting my licenses to one of a certified objective pension consultant.
Jonathan Degani is a licensed insurance agent introducing and selling pension and financial products as opposed to being a pension or financial adviser.  Jonathan Degani is a non-tied agent that predominantly markets pension products of the following companies: Life Insurance – Clal, Harel, Menora, Migdal, Phoenix Pension Funds – Clal Pensia, Harel Pensia-Harel Gilad Pensia, Meitav-Dash Pensia, Menora Mivtachim Pensia, Migdal Makefet, Phoenix Pensia Financial Products – Clal Pensia, Harel Pensia-Harel Gilad Pensia, Meitav-Dash Pensia, Menora Mivtachim Pensia, Migdal Makefet, Phoenix Pensia

Think you can’t save money while food shopping?  Think again.  This a list of tricks that marketing people use and how you can beat them at their own game.

#1 – If it’s at eye level, it’s more expensive.  Try comparing items on the lower shelves in order to save some money (by the way, the most expensive candies and cereals for kids are on the kids’ eye level).  The cheapest items though are usually placed above eye level (most inconvenient to get to.)  The main thing is to compare all of the prices and not take what they stick in your face.

#2 – Supermarkets make more money when you buy in bulk.  Why is this?  After all, don’t you save money by spending less?  Not really.  Buying in bulk causes you to waste a lot more food.  By waste I mean either the food goes bad or you overeat.  When I have more cereal in the house, I snack on it.  So I use more and buy more.

When buying in bulk ask yourself the following three questions:  #1 – if I buy it, will some of it go to waste?  #2 – if I buy it, will some of it go to waste (considering my overeating as waste)?  #3 – Do I have the proper room to keep this in storage?

If you can answer these three questions correctly,  then you can buy it.  Otherwise, buy the lesser amount and pay more per item – you’ll be paying less overall.

#3 – Supermarkets in Israel will mess you over because they think you’re too lazy to do anything about it.  Supermarkets often times will not give you the sale prices or else purposely mislabel sale items because they know you won’t go back and do anything about it.  Don’t be embarrassed though – stop the line and demand the price advertised.  If they refuse then don’t buy the item.  If they rang it up, then tell them to take it off.  But under no circumstances should you pay more for the item than you thought you should have when you looked at the item.  Go back another time for the item if necessary, but do not throw out your hard earned money on their dishonesty.

#4 – Don’t be fooled by an item with no price.  If I see an item with no price, I take it for a price check.  If the price check is too long, then I take the alternative I would buy along with it to the cashier.  When I pay, I ask the cashier to ring up both of them and then tell him to remove the more expensive one.

#5 – The most dishonest price you can see is a price for a half-kilo.  This is a little trick Israeli fruit vendors pull in order to get you to buy overpriced fruit.  Turn all prices into one unit (price per kilo) and then decide.

#6 – Buy cheap ingredients and make some of your food.  Tomato sauce is expensive, but tomato paste is dirt cheap.  Just add water and some oregano.  Chummus can be made with some chic peas, tehina and a hand blender for half the price.  Olive spread can be made for half the price – just buy olives, add oil and use a hand blender.  Cream cheese can be made by mixing 3 yogurts, 2 sour creams and some salt (let it dry on a cloth for a day or so).  All of these items add up and you can save on average ₪ 50 a week doing this.

#7 – Only buy price-controlled items at the makolet.  The price of cheap bread is mandated by the government.  The price for Ein Gedi water is always ₪ 12.  These items can therefore be bought at the makolet.  Just about everything else is incredibly overpriced.


9 Comments

  1. Jessi says:

    Wow – I would have never thought I would find a blog in English in Israel about budgeting. This is great! If I can, I would like to add you to my very small but growing Aliyah blog about practical advice for olim.

    http://www.aliyahfairy.com

    Good tips and I wish you the best of luck and many updates :)

  2. Alan Abbey says:

    nice. i like it. keep up the good work

  3. Jo says:

    This is very useful – thanks. As someone who loves food and loves cooking (see my food blog http://eatlovejump.wordpress.com), I need to be very careful not to wrack up hige food bills…. will keep your tips in mind! Good luck with the blog.

  4. Dena says:

    What about Ketchup? I save an old bottle and make my own. Just boil tomato paste with equal amount of water add sugar, garlic powder, salt and viengar and boil for a few minutes. Correct seasonings, cool and bottle-NO ONE will know it’s not store bought.
    Salad dressings are another rip off-thousand Island and Russian are just mayo and ketchup with spices.
    Great collumn!

  5. Adina says:

    I just discovered this blog and I love it – thank you!!
    Question: Can you create a simple/cheap recipe corner?
    I would love to see your chumos recipe, the olive-cheese spread recipe, the details for the cream cheese recipe (I had heard this, but only taking 2 sour creams and letting them sit overnight, not mixing different things), and also a more detailed version of the ketchup recipe in the comments here – can you create a recipe corner so I can print them out and have them in my kitchen? thanks!!
    Also, at least some of the Yesh stores I have been in routinely price the Ein Gedi water at a shekel less than the marked price – 11/6Pak.
    Great column!!

    • jonnydegani says:

      Hi Adina. Thanks for the nice comments. To be honest, I am not sure how to set up the recipe corner of the blog (I am pretty new to using wordpress.) I will try to learn how to make an additional section over the next week or so. If you like, you can put up a recipe blog as well and I’d be glad to link to it.

  6. Devo K says:

    Mega has Colon laundry detergent… two different bags. One is marked 6 kilo and costs 58.99NIS. The other bag is marked (from the company) 5 kilo + 1 kilo free. Also marked 58.99NIS.

    I asked the cashier why they’re the same price if one is supposed to be 5 kilo. She told me this is what the company charges and I should call them to complain….

  7. Great blog! I’m really enjoying these articles, which are just so relevant to our life here in Israel. Yashar koach!

  8. fromthericefields says:

    Awesome I like what you posted thanks

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 135 other followers